A) Başarılı bir etkinlik pazarlaması stratejisinin en önemli noktaları nelerdir?

Connection Tour, Connection Events departmanıyla firmaların, kurumsal etkinliklerini içeren bayii toplantıları, ürün lansmanları, road showlar, indoor – outdoor eğitim danışmanlığı, motivasyon toplantıları, basın toplantıları, ödül törenleri ve açılış organizasyonlarını müşterilerinin istekleri doğrultusunda “kazan-kazan” vizyonu çerçevesinde düzenliyor. Kendi bünyesindeki Connection Plus’ın kreatif tasarım ekibi önderliğinde bütün etkinliklerin kreatif altyapısını kendi bünyesinde oluşturan Connection Events 20 senelik geçmişiyle sektörde yer alıyor.

Kuruluşumuzdan itibaren müşterilerimizin etkinlik planlama sorumluğunu bize vermelerinin en büyük nedenlerin biri kurduğumuz yakın ilişki ve sıcak yaklaşım. Bu yaklaşıma bağlı olarak ayrıştığımız en önemli noktalar anında pratik çözüm üretebilme becerisi ve empati kurabilme sanatıdır. Katma değer olgusu yüksek bir planlama, tasarım ve uygulama modelini hayata geçirip risk yönetimini de belleğinizde kurguladıktan sonra müşteri kendisini emin ellerde hissediyor ve sizinle birlikte yürüyebiliyor.

Etkinlik pazarlamasında projenizi 5 duyunuza hitap ederek planlayabiliyorsanız ve seneler geçse de üzerinde hala konuşturabiliyorsanız başarılı oluyorsunuz. Bu da itibar yönetimini etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı oluyor.

Etkinlik pazarlamasında her şeyden önemlisi yaptığınız işlerin referansıyla sahaya çıkabilmek çok önemli. Biriktirdiğiniz bilgi, beceri ve vizyonunuzu doğru ifade edebildiğiniz noktada başarı zaten kaçınılmaz oluyor.

B) Sizce etkinlik pazarlamasında 2016 trendleri neler olacak?

Etkinlik yönetimi kariyerinin en temel başlıklarından biri farkındalık yaratabilmek. Müşterinin ihtiyacını doğru analiz ettikten sonra ürünleri doğru bir şekilde konumlandırıp sunduğunuz zaman satın alma sürecinde duygusal bir bağ oluşuyor ve iletişim kurma isteği başlıyor.

Müşterilerin etkinlik yöneticilerinden hizmet almaya istekli olmalarının yanı sıra etkinlik maliyetlerini kontrol altında tutabilmek ve düşürebilmek karar verme noktasında çok önemli rol oynuyor.  Az maliyet, kısa süreli organizasyonlar , maksimum fayda  ve iz bırakan projeler etkin rol alıyor. Bu bağlamda da bilgi, deneyim ve satın alma gücü çok önem arz ediyor.

Etkinlik pazarlamasında  hedef kitlenin ilgisini çekebilecek birçok araç devreye sokulabilir. Önümüzdeki dönemde yaratıcılığın teknoloji ve sosyal medyayla daha çok ilişkide olacağı çok açık. İnteraktif etkinlikler, etkinliğe katılan tüm insanların daha akılda kalıcı bir tecrübe yaşamasına olanak sağlayacaktır. Mobil uygulamalar, Augmented Reality (AR) uygulamaları, eş zamanlı sosyal medya projeleri etkinliklerin içinde daha sık karşımıza çıkacak gibi görünüyor.