Gezenler yenilikleri keşfederler.

Etrafında sürekli yeni ve farklı şeyler olan insanlar hiç sıkılmazlar ve daha iyi odaklanırlar. Bu düşünce yapısı girişimcilik ve yaratıcılık için ilham verir.

Duyguları kontrol edebilme becerisi gelişmiştir.  Bu durum seyahat eden kişilerin  duygularını kontrol etme ve baskı altında sakin kalabilme yeteneklerini geliştiriyorlar; uçak aktarmaları, rezervasyonu yapılmış gözüken ancak otele gittiğinde otel de odası olmadığını öğrenen, kaba otel çalışanları ile muhatap olan stres kaynakları gezenlere öz farkındalık yaratmış oluyorlar. Öz farkındalık yaratıcılığı artırıyor ve hayatta kendilerini neyin mutlu edeceğini bulmalarına yardımcı oluyor;

Güvenmesini bilir,  kontrolü elinde tutma düşüncesine sahip olmaz.  Gezginler seyahatleri esnasında sürekli yeni kişilerle tanışabiliyorlar ve tanımadıkları kişilere de güven mekanizmasını geliştiriyorlar. Dil engeli ve yabancı şehirlerdeki taksi şoförleri gibi problemlerle baş etmek zorunda kalırlar; bu nedenle de yabancıların nezaketine bağlıdırlar. Sürekli bir şeyleri kontrol etmemeye çalışmaları sayesinde yeni ilişkiler kurup, içten ve güvenilir arkadaş seçimleri konusunda pozitif – önyargısız olarak öz güven duygularını geliştiriyorlar.

Gezen kişilerin dünya hakkında daha çok bilgisi ve tecrübesi olur. Farklı gelenek ve kültürlerle karşılaştıkları için, pratik ve yeni yöntemler öğrenirler. Bu bilgileri hem yaşadıkları yerde hem de gittikleri diğer ülkelerde, yenilik yapıp geliştirebilecekleri imkanlar görmelerini sağlar. İstediklerini elde etmek için nasıl pazarlık edeceklerini bilirler

Çoğunluğun göremediği güzellikleri görürler. Görsellik ve estetiğe odaklanacak şekilde gözlem yaparlar ve farkederler.

Anı yaşamaları gerektiğini bilirler.  Gezenler, gittikleri ülkede zamanlarının kısıtlı olduğunu bilir ve ona göre yaşadıklarının anın tadına varırlar.

Daha çok gülümser, daha mutlu hissederler. Seyahat etmek insanı mutlu ediyor. Farklı insanlarla tanışıp, inanılmaz manzaralar görüp, belki ilk defa tadacakları lezzetli yiyecekler tattıkları için mutlu hissediyorlar.

Dinlemenin önemli olduğunu bilirler. Odaklanmayı öğrenmek ve insanların bize anlattıklarını gerçekten dinlemek, hayatta başarılı olmak için oldukça önemlidir.

Bu yetenekler hepimizin daha keyifli bir dünyada var olmasının temel prensipleridir.