Çölde araç ve rehberlik

Land Cruiser‘lar (4×4) Gobi Çölü’nün fatihi. Arada Rus yapımı UAZ 452 (4×4) ler de görmek mümkün. Göçerden aracı olanların hemen hepsinin tercih ettiği marka bu Rus yapımı UAZ 452 dört çeker jipler.

İngilizce konuşan rehber bulmak her zaman mümkün. Türkçe rehber bulmak zor. Bulsanız bile rehberin Türkçesini büyük olasılıkla anlamayacaksınız. Rehber ve araç günlüğü (Aracın Rus yapısı UAZ 452 olması halinde) bizim paramızla 400 TL civarında.

Araç olarak Land Crusier seçerseniz 2 mislinden daha fazla ödemek durumunda kalırsınız. Ger lerde kapasite ortalama 4 kişi. Ödeyeceğiniz ücret bir gecelik kişi başı 15 TL.

Ne yenir, ne içilir?

Göçerlerin ana yemeği et. Koyun veya keçi eti. Et öylesine yaygın ki çay içerken bile içine et suyu koyuyorlar. Bunun yanında oraya özgü ekmek ve yağda kızarmış hamur işi ve yoğurt da yaygın olarak listelerinde yer alıyor. Keçi sütünden yapılan enfes yoğurdu hiçbir yerde yemediğimi ifade etmeliyim. Siz seyahate çıkarken rehberinize yemek istediklerinizi söylüyorsunuz ve bunları listeye dahil edebiliyorsunuz.

 

Gobi Çölü Yaşamı

 

Moğolistan Gobi Çölü – Görülecek Yerler

 Yol Valley

Zuun Saikhan Dağları arasındaki kanyonda yer alan enfes manzaralı Yol Valley Milli Parkı’nın sonunda kalın bir buzul bulunmakta.

 Khongoriin Els kum tepecikleri.

Bu tepeler 180 km uzunluğunda ve 20 km genişliğinde olabiliyor. Kum fırtınası esnasında şarkı söylerlermiş gibi melodik bir ses çıkarıyor. Bu yüzden bu kumluk alanlara “ Şarkı söyleyen Kumullar “ deniliyor.

 Bayanzag, Red Flaming Cliffs

İlk defa 1922 de Roy Chapman isminde Amerikalı antrapolog tarafından burada Dinazor yumurtası bulunmuş. Daha sonra yapılan kazılarda bir çok dinazor iskeleti çıkarılmış ve buraya Dinazor Mezarlığı denilmiş.

Ongi Manastırı (Ongiin Khiid).

Burası daha önce inşaa edilen iki manastırın kalıntıları. Bugün yıkılanların yerine yeni bir manastır inşa edilmiş.

 Göçer Çadırı ziyareti.

Bu ziyaret esnasında göçerlerin hayatını sürdürdükleri gezici evlerindeki hayatlarını gözleyebilirsiniz.

Baga Gazrin Chuluu

Dev bir granit formasyonu. Bu kütlenin dibinde Delgeriin Chior  isminde küçük bir manastırın kalıntıları var.

Cengiz Han heykeli

Ulan Batur’a yarım saatlik mesafede Moğolistan’ın dünyaca ünlü önderi Cengiz Han’ın dev bir heykeli var. Heykelin yapımına 2006 yılında başlanmış ve 2010 yılında bitirilmiş. Heykelin yüksekliği 40 metre. En tepeye asansörle çıkılıyor. Heykelde kullanılan malzeme gümüş ve paslanmaz çelik.

Yaklaşık harcama bütçesi

Eğer küçük bir grupla ( 2 – 4 kişi) Gobi Çölüne giderseniz ulaşım ve Ulan Batur’da 2 gece konaklama dahil en az kişi başı bizim paramızla 3,500 TL yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Otel rezervasyonunuzu önceden yapmanızı tavsiye ederim.

 

Gobi Çölü Halkı    Gobi Çölü Manzara